Publikacje

Najnowsze


Opublikowany przez Damian Kopalik | 2018/06/10

Badania specjalistyczne elementów spawanych
Sprawdzanie jakości wykonywanych prac w budownictwie od zawsze było koniecznością, dobrze jest jednak takie działania zlecać firmom zewnętrznym, a nie własnym inspektorom, ponieważ takowi zazwyczaj łatwiej znajdują usterki. 
Inspekcje oraz nadzory techniczne mogą się przy tym wydawać złośliwym szukaniem dziury w całym, jednak po chwilowym zastanowieniu zdajemy sobie sprawę, że bez nich do użytku oddawano by mnóstwo budowli oraz konstrukcji, stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia obywateli. Nie ma fizycznej możliwości, aby od czasu do czasu nie powstała jakaś usterka i wcale nie musi wynikać ze złej jakości wykonania. 
Rzeczy martwe, jak mówią niektórzy ludzie, potrafią być złośliwe, a technicznie podchodząc do sprawy, mogą zawierać defekty, powstałe już podczas produkcji. Można przeprowadzić najbardziej wnikliwe inspekcje i nieniszczące badania spoin, a okaże się, że sam element, na płaszczyźnie niespawanej został na plac budowy dostarczony ze skazą. 
Dlatego badania muszą być kompleksowe i przeprowadzane rzetelnie. Przy łączeniu elementów rurociągów oraz w stoczniach, gdzie spawa się kadłuby statków i okrętów, pracują bardzo dobrze wyszkolone załogi spawaczy. Niemniej i im może przydarzyć się błąd, który jedynie badania ultradźwiękowe potrafią wykryć. Jest to o tyle konieczne, że w tych konstrukcjach nie może być mowy nawet o małej szczelince, ponieważ doprowadziłaby ona natychmiast do awarii, która w obu wypadkach byłaby mniejszą albo większą katastrofą. Dla ludzi i dla środowiska naturalnego.
Więcej informacji: https://industrial.dekra.pl/zaawansowane-badania-nieniszczace.html

Zobacz to na zdjęciach:


Inspekcje oraz nadzory techniczne
inspekcje i nieniszczące badania spoin
badania ultradźwiękowe